ابزارهای دستیار محاسبات در قالب پلاگین ایتبس

ماژول های بسیار کاربردی در قالب پلاگین ایتبس، ابزارهای مجزایی هستند که به جهت هماهنگ سازی بیشتر نرم افزار ایتبس با دستورالعمل های طراحی ساختمان در ایران و سهلوت بیشتر در استفاده از نرم افزار ایتبس، توسعه یافته اند.

ترکیب بارگذاری

ایجاد ترکیب بار در محیط ETABS (افزونه ایتبس نسخه 9 تا 2022)

یکی از با ارزش ترین ماژول ها در نرم افزار کارامحاسب، قسمت “ایجاد ترکیبات بارگذاری” است.
لیستی از ترکیب بارهای آیین نامه های مختلف با لحاظ کامترین نوع بارها به صورت کاملا کاربرپسند و مستقیما در ایتبس نسخه 9 تا 2022 ایجاد میشوند.
نزدیک به ۱۰ سال است که این قسمت با توجه به نظرات ارزشمند کاربران مجرب و اساتید، دائما به روز رسانی شده است.

مانیتورینگ وزن طبقات و فاصله مرکز جرم و سختی (افزونه ایتبس 2018 تا 2022)

با ترسیم مرکز جرم و سختی در پلان طبقات و ذخیره تاریخچه تغییرات فواصل در فایل ایتبس، مهندس محاسب می‌تواند با تغییر در مقاطع سازه، مرکز سختی را به مرکز جرم نزدیک‌تر کرده و در نتیجه آن با کاهش پیچش، وزن سازه را کاهش دهد.

نرم افزار تاریخچه‌ای از تغییرات وزن سازه نیز در زمان‌های مختلف ذخیره می‌کند که باعث می‌شود مهندس طراح از کمتر یا بیشتر شدن وزن سازه در طی پروسه طراحی و در روزهای مختلف آگاهی یابد.

تاریخچه مرکز جرم و سختی در پلان طبقات، تغییرات وزن المان‌های سازه در طبقات، وزن مؤثر و همین‌طور وزن مؤثر تجمعی هر طبقه از مواردی است که نرم افزار در فایل EDB ذخیره کرده در قالب نمودارها و جداولی برای مقایسه ارائه می‌کند.

پلاگین به صورت خودکار تصاویری از پلان هر طبقه ذخیره میکند. برای این منظور کافی است تا بین ترازهای مختلف طبقات در پلان حرکت کنید . برنامه تغییر در پلان را تشخیص داده و یک تصویر از آن ذخیره میکند. کاربر با کلیک بر روی علامت مربوط به تصویر در پنجره افزونه یتواند یک تصویر  دیگر به دلخواه از پلان طبقه ذخیره کند.

 مشاهده ویدیو…

ایجاد فایل برای کنترل ضابطه 25 درصد سیستمهای دوگانه (افزونه ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

🔷 ایجاد فایل برای کنترل ضابطه 25 درصد سیستمهای دوگانه. (روش دوم اشاره شده در جزوه جناب آقای دکتر حسین زاده اصل و همینطور فایل ارائه شده از طرف کمیته نرم افزارهای مهندسی در خصوص ضابطه 25 درصد سیستمهای دوگانه)

🔷 کنترل ضابطه 25 و 50 درصد سیستمهای دوگانه به روش تعیین سهم باربری سیستمها. (بر اساس دو مرجع اشاره شده در بالا)

به منظور کنترل ضابطه 25 و 50 درصد سیستمهای دوگانه مطابق دستور العمل ارائه شده  از طرف کمیته نرم افزارهای مهندسی، ابتدا لازم است سهم قاب و دیوار، بهطور مجزا در طبقات بررسی شود تا معلوم گردد، در کدام طبقات، سهم قاب از برش زلزلهی طبقه، کمتر از 25 درصد میباشد. سپس طراح میتواند جهت اقناع ضابطه مذکور، صرفاً به انجام اصلاحات در طبقاتی بپردازد که سهم قاب در آن طبقات کمتر از 25 درصد برش طبقه است.

در طبقاتی که سهم قاب، بیش از 25 درصد برش طبقه باشد میتوان اطمینان حاصل نمود که قاب، قادر به تحمل 25 درصد برش زلزله طبقه میباشد و لذا قاب در آن طبقه و در امتداد مورد نظر، الزام سیستمهای دوگانه را اقناع نموده است. بنابراین نیازی به طراحی مجدد اعضای قاب در آن طبقه، تحت نیروی زلزله امتداد مورد نظر نمیباشد.

متذکر میگردد در این بررسی، مقاومت جانبی قاب در هر طبقه مشخص نمیشود، بلکه سهم باربری آن از بار جانبی تعیین میگردد. لیکن در صورتیکه در طبقهای، سهم باربری قاب از نیروهای جانبی زلزله، حداقل 25 درصد برش طبقه باشد و تحت این میزان نیرو طراحی شده باشد، مقاومت جانبی آن نیز حداقل به اندازه 25 درصد نیروهای جانبی خواهد بود. به همین ترتیب سهم سیستمهای دیوار برشی لازم است حد اقل 50 درصد برش طبقه باشد .

 مشاهده ویدیو…

ایجاد و ویرایش بارهای زلزله (ایتبس نسخه 9 تا 2022)

ماژول ایجاد بارهای زلزله قادر است بارهای (Load Patterns) زلزله (EX,EY,….) و زلزله دریفت را مستقیما در ایتبس نسخه 9 تا 2022 ایجاد کند و همینطور بارهای از قبل ایجاد شده را بدون حذف از ترکیب بارها ویرایش نماید.
این ماژول نیز دارای امکانات منحصربفردی است. پیشنهاد میکنیم حتما توضیحات کامل درباره این ماژول را مطالعه بفرمایید.

نرم افزار محاسبه ضریب زلزله

ماژول حرفه ای مدیریت و ویرایش مقاطع (پلاگین ایتبس نسخه 2018 تا 2022)

🔹 اعمال مصالح جدید و ضرایب جرم و سختی به صورت دسته جمعی به مقاطع
🔹 قابلیت فیلتر پیشرفته و ترکیبی بر روی لیست مقاطع موجود در فایل بر اساس:

🔻تمام مقاطع تعریف شده در فایل.
🔻مقاطع به کار رفته در مدل سازی.
🔻مقاطع استفاده نشده.
🔻مقاطع فولادی (تشخیص نوع و دسته بندی مجزا برای هر نوع از مقطع).
🔻مقاطع بتنی (تشخیص نوع و دسته بندی مجزا برای هر نوع از مقطع).

همزمان با اعمال فیلتر بر اساس:

🔻نام مقطع
🔻نوع مصالح

🔹 کنترل مضاعف مقاطع بر اساس پارمترهای به کار رفته مانند ضرایب اصلاح جرم و سختی و مصالح به کار رفته (با تغییر رنگ آیتم ها در لیست)

🔹 مشاهده المان ها در محیط سه بعدی ایتبس (المانهایی که مقاطع مورد نظر به آنها اختصاص یافته)

🔹 مشاهده سریع خلاصه ای از ابعاد مقاطع و ضرایب اصلاح جرم و سختی آنها با حرکت موس بر روی لیست

🔹 امکان ویرایش مستقیم هر مقطع به کمک نمایش اتوماتیک پنجره مرتبط در ایتبس

Apply Aj
اعمال ضریب aj

ماژول اصلاح خروج از مرکزیت طبقات (محاسبه و اعمال ضریب Aj)
(پلاگین ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

میدانیم که در ساختمان های دارای نامنظمی پیچشی (زیاد و شدید) طبق بند 3-3-7-3 آیین نامه 2800، برون مرکزیت تصادفی، باید با استفاده از ضریب بزرگ نمایی (Aj) اصلاح شود.

معمولا لازم است این روال، در حین فرآیند طراحی با توجه به تغییرات اعمال شده در سازه، چندین بار تکرار شود که در هر نوبت نیاز به محاسبه ضرایب اصلاح (Aj) برای هر Load Case  و یا Load Pattern و اعمال ضرایب تشدید بدست آمده است. همینطور انجام این فرایند به صورت دستی در حالت وجود مقادیر Diaphragm Eccentricity برای طبقات و دیافراگم های مختلف، بسیار دشوار خواهد بود.

با توجه به تغییر در مدل در طول محاسبات (به خصوص در زمان سعی و خطا برای سبک سازی سازه) نیاز به تکرار اصلاح ضرایب خروج از مرکزیت وجود دارد و پلاگین در این قسمت به سادگی و تنها با چند کلیک این امکان را فراهم می آورد.

انجام کاملا خودکار این فرآیند با وجود محدودیت های توابع برنامه نویسی در ایتبس 2016 برای اولین بار در ایران توسط افزونه کارامحاسب امکان پذیر شده است.

در پنجره اعمال خروج از مرکزیت، کاربر میتواند از دو گزینه “اعمال حداکثر مقادیر” و یا “اعمال ضرایب به طبقات” استفاده نماید.

در حالت ” اعمال حداکثر مقادیر” ضریب خروج از مرکزیت هر الگو و نوع بار به طور مستقل براساس ماکزیمم مقدار Aj در طبقات انتخابی توسط کاربر تشدید می شود. در حالت “اعمال ضرایب به طبقات” مقدار خروج از مرکزیت بر اساس مقدار Aj در هر طبقه به ۵ درصد بعد طبقه و دیافراگم انتخابی تشدید و اعمال می شود. در انتها گزارش محاسبات Aj به فرمت MS Word ارائه خواهد شد.
(ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

 مشاهده ویدیو…

ماژول ایجاد خودکار فایلهای 50 و 25 درصد (افزونه ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

در سیستم های دوگانه مطابق بند 1-8-4 آیین نامه 2800 ، قابهای خمشی باید مستقلا قادر به تحمل 25 درصد نیروهای جانبی در تراز پایه و دیوارهای برشی یا قابهای مهاربندی شده باید مستقلا قادر به تحمل 50 درصد نیروهای جانبی در تراز پایه باشند.

به منظور ایجاد فایل 25 درصد ابتدا نیاز است تنظیمات مربوط به اصلاح سختی ستون ها و دیوار ها را در قسمت چپ پنجره بررسی شود. سپس با کلیک بر روی گزینه “ایجاد فایل”، به صورت خودکار  فایل جاری در پوشه جداگانه ذخیره شده  و اصلاح ضرایب سختی برای المان ها انجام میشود. سپس ضریب زلزله برای Load Pattern ها  به میزان 75 درصد کاهش می‌یابد و در صورت وجود بارهای طیفی، این کاهش برای این نوع بارها نیز اعمال میشود.

در انتها فایل اولیه به صورت خودکار باز شده و عملیات خاتمه می‌یابد. با کلیک بر روی گزینه “مشاهده پوشه حاوی فایل” پوشه حاوی فایل 25 درصد باز میشود.

به منظور ایجاد فایل 50 درصد ابتدا نیاز است از قسمت تنظیمات در قسمت چپ پنجره مربوط به تیرها، تیرهایی که ممکن است بعد از مفصلی شدن باعث ایجاد ناپایداری شوند را به پلاگین معرفی نمود تا از انجام پروسه، مستثنا شوند.  سپس با کلیک بر روی گزینه “ایجاد فایل”، به صورت خودکار  فایل جاری در پوشه جداگانه ذخیره شده  و آزاد سازی درجات آزادی دو سر تیرها انجام میشود. سپس ضریب زلزله برای Load Pattern ها  به میزان 50 درصد کاهش می یابد و در صورت وجود بارهای طیفی، این کاهش برای این نوع بارها نیز اعمال میشود.

در انتها فایل اولیه به صورت خودکار باز شده و عملیات خاتمه می‌یابد. با کلیک بر روی گزینه “مشاهده پوشه حاوی فایل” پوشه حاوی فایل 50 درصد باز میشود.(ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

پلاگین همپایه سازی
همپایه سازی برش ها - افزونه ایتبس - کارا محاسب

همپايه سازی برش ها (افزونه ایتبس نسخه 9 تا 2022)

همپایه سازی خودکار نوع بارهای طیفی و طیفی زاویه ای در فایلهای دینامیکی باعث افزایش دقت و کاهش زمان همپایه سازی فایل پس از هر تغییر و انجام آنالیز مجدد خواهد شد.

در قسمت تنظیمات همپایه سازی نوع بارهای زلزله در جهت x و y و همینطور نوع بارهای طیفی قابل انتخاب است. نوع بارهای طیفی زاویه ای نیز در صورت وجود در لیست سمت چپ پنجره مشاهده شده و کاربر میتواند آنها را به باکس های مرتبط جهت کنترل و اعمال همپایه سازی منتقل نماید. سپس با کلیک بر روی گزینه Calculate محاسبات انجام شده و نتایج در لیست نتایج در لیست سمت راست صفحه مشاهده میشود.
اگر برش ها همپایه نباشند دکمه Scale فعال شده و به وسیله آن فایل به صورت خودکار همپایه میشود. سپس یک بار فایل را آنالیز نموده و دوباره این پنجره را باز نمایید. (ایتبس نسخه 9 تا 2022)

استخراج دوره تناوب تحلیلی و ایجاد خودکار فایل پریود (پلاگین ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

ماژول استخراج دوره تناوب تحلیلی ابزاری است که میتواند به صورت خودکار فایل دوره تناوب تحلیلی را برای دو نوع سازه بتنی و فولادی ایجاد نماید. انجام این عملیات تنها با یک کلیک توسط کاربر قابل انجام است. در این پروسه، پلاگین از فایل جاری یک ذخیره در پوشه مرتبط تهیه نموده و موارد لازم برای اصلاح سختی اعضا برای سازه بتنی و اصلاح پارامتر مرتبط در تنظیمات آیین نامه برای سازه فولادی را انجام میدهد.سپس آنالیز و در صورت نیاز طراحی برای سازه انجام شده و سپس پریود واقعی استخراج و دوباره فایل اولیه باز میشود.
در انتها پریود تحلیلی در پایین پنجره نمایش داده شده و کاربر میتواند آن را با استفاده از گزینه ذخیره، در قسمت اطلاعات جامع پروژه ثبت نماید.

عدد پریود تحلیل برای جهت X و Y در قسمت های مختلف این پلاگین ایتبس مانند پنجره آیین نامه 2800 بر حسب نیاز کاربر قابل دسترسی است و در محاسباتی مانند بررسی امکان افزایش 25 درصدی پریود تجربی و همینطور در محاسبه ضریب زلزله برای کنترل دریفت به کار میرود.(ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

استخراج پریود تحلیلی از ETABS

ماژول جامع مدیریت نوع و الگوهای بار (افزونه ایتبس 2016 تا 2022)

الگوی بارها (Load Patterns)

این پنجره به دو قسمت تعریف و اصلاح “نوع بارها” و “الگوی بارها” تقسیم شده. کاربر میتواند بارهای مورد نظر خود را مستقیما در فایل جاری و بدون نیاز به ورودی و خروجی گرفتن از فایل جاری ایجاد نماید.

در قسمت ایجاد الگوهای بار، کاربر میتواند بارهای مورد نظر را ایجاد و در یک فایل XML ذخیره نماید و در صورت لزوم در فایل های دیگر نیز به سادگی فراخوانی نماید. به عنوان مثال در فایلی که از قبل مدل سازی بر روی آن انجام شده ، کاربر میتواند بارهایی که همیشه برای پروژه های خود تعریف میکند را به سرعت فراخوانی نموده و در فایل جاری ایجاد نماید.

در همین قسمت، لیست بارهای Notional نیز وجود دارد که به صورت اتوماتیک توسط پلاگین ایتبس ایجاد میشوند. این الگوهای بار با توجه به بارهای ثقلی موجود در فایل و همینطور بارهایی که کاربر در پنجره جاری ایجاد مینماید ایجاد میشوند.

نوع بارها (Load Cases)

در این پلاگین ایتبس، در پنحره نوع بارها و در کادر سمت چپ صفحه، در قسمت Load Cases ابزارهایی به منظور ایجاد خودکار بارهای طیفی و طیفی زاویه ای در نظر گرفته شده است.

با انتخاب گزینه بارهای “طیفی زاویه ای” در قسمت پایین صفحه ابزار دایره ای شکل که نمایشگر مقدار اختلاف زوایا است فعال شده و عدد مرتبط از باکس کوچک کنار دایره قابل تعیین است.

در پایین قسمت “نوع طیف”، امکان تعیین طیف پاسخ برای ایجاد بارهای طیفی در فایل در نظر گرفته شده و در صورتی که طیف مورد نظر در فایل تعریف نشده باشد کاربر میتواند طیف مورد نظر خود را نیز با کلیک بر روی دکمه کوچک با شکل طیف پاسخ ایجاد نماید. مزیت استفاده از این پلاگین ایتبس در ساخت طیف این است که اعداد مربوط به طیف در فایل EDB ذخیره میشوند و با حالتی که از فایل متنی استفاده میشود دارای تفاوت است و مشکل یافت نشدن فایل متنی طیف بعد از انتقال فایل به سیستم دیگر وجود نخواهد داشت. البته این مشکل در فراخوانی از فایل متنی زمانی به وجود می آید که طیف “Convert to user defined” نشده باشد. (ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

چک لیست های سازه (افزونه ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

ماژول چک لیست، یک ابزار بسیار کامل برای ایجاد و مدیریت چک لیست های سازه است. این قسمت به همراه برنامه رایگان “CheckList” که در قسمت “دانلود” در وبسایت برنامه موجود است توانسته یکپارچگی بسیار خوبی در ذخیره و همینطور انتقال اطلاعات بین مهندسین محاسب در دفاتر طراحی و نظام مهندسی ایجاد نماید.

پیشنهاد میشود برای اطلاع از قابلیت های برنامه رایگان “CheckList” حتما آن را دانلود و فایل راهنمای آن را مطالعه بفرمایید. (ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

کنترل فشردگی مقطع باکس ساخته شده در Section Designer (افزونه ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

در منوی اصلی پلاگین ایتبس، در قسمت “تعریف” و قسمت “مقاطع”، ابزاری برای کنترل فشردگی و فشردگی لرزه ای مطابق با مبحث دهم سال 92 وجود دارد.
اطلاعات هر مقطع باکس فولادی ساخته شده توسط محیط Section Designer و یا قسمت Box/Tube از فایل ایتبس خوانده شده و کنترل لاغری سطح مقطع، فشردگی و فشردگی لرزه ای برای آن انجام میشود. همینطور میتوان یک مقطع باکس را با رعایت این کنترل ها، به فایل جاری افزود و یا یک مقطع موجود را ویرایش نمود (ایجاد مقطع با گزینه Box/Tube انجام میشود).
علامت فلش در لیست مقاطع نشانگر موقعیت مقطع از لحاظ ممان اینرسی حول محور افقی گذرنده از مرکز سطح است و دید خوبی به کاربر جهت تعریف مقاطع جدید و مقایسه مقاطع با هم خواهد داد. (ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

ایجاد مستقیم تیرورق فشرده (پلاگین ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

در منوی اصلی افزونه، در قسمت “تعریف” و قسمت “مقاطع”، ابزاری برای کنترل فشردگی و فشردگی لرزه ای مطابق با مبحث دهم سال 92 وجود دارد. اطلاعات هر مقطع I شکل از فایل ایتبس خوانده شده و کنترل لاغری سطع مقطع، فشردگی و فشردگی لرزه ای برای آن انجام میشود. همینطور میتوان یک تیرورق را با رعایت این کنترل ها، به فایل جاری افزود و یا یک مقطع موجود را ویرایش نمود.
علامت فلش در لیست مقاطع نشانگر موقعیت مقطع از لحاظ ممان اینرسی حول محور افقی گذرنده از مرکز سطح است. این امکان دید خوبی به کاربر جهت تعریف مقاطع جدید و مقایسه مقاطع با هم خواهد داد. (ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

تعریف مصالح (پلاگین ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

در منوی اصلی افزونه، در قسمت “تعریف” ابزار ایجاد مستقیم و ویرایش مصالح در فایل ایتبس مطابق پارامترهای ارائه شده در مباحث نهم و دهم مقررات ملی ساختمان، تعبیه شده است.
پس از انجام تنظیمات در قسمت چپ پنجره توسط کاربر، پارامترهای مرتبط به مصالح انتخاب شده بر حسب واحد Kgf-m ایجاد میشود. عدد مرتبط به این پارامترها قابل تغییر توسط کاربر است. سپس با کلیک بر روی گزینه ی سبز رنگ با علامت + در بالای صفحه این نوع مصالح به لیست افزوده میشود. (ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

نمايش اخطارهای متنی ایتبس (پلاگین ایتبس نسخه 9 تا 2022)

برنامه ETABS  در برخي مواقع بعد از آناليز سازه مشخص نمي‌کند که آيا فايل حاوي اخطار است يا خير.  معمولا نتایج آن را در يک فايل متني به کاربر نمايش مي‌دهد.
این گزینه در منوی اصلی برنامه و قست “ابزارها” فرار دارد. به کمک آن میتوان بلافاصله بعد از اتمام هر آناليز، از عدم وجود Warning ها در مدل سازه اطمینان یافت. (ایتبس نسخه 9 تا 2022)

اخطار ایتبس
افزونه تولید مستقیم طیف طرح

ایجاد مستقیم طيف طرح استاندارد (افزونه ایتبس نسخه 9 تا 2022)

با کمک این ابزار، طیف استاندارد آیین نامه 2800 ویرایش چهارم و سوم به برنامه ETABS افزوده شده و کاربر میتواند طیف مورد نظر خود را مستقیما در برنامه ایجاد کند. این گزینه مطابق شکل زیر در منوی تعریف قرار گرفته است.

مزیت استفاده از این پلاگین ایتبس در ساخت طیف این است که اعداد مربوط به طیف در فایل EDB ذخیره میشوند. این امکان با حالتی که از فایل متنی استفاده میشود دارای تفاوت است. در این حالت مشکل یافت نشدن فایل متنی طیف بعد از انتقال فایل به سیستم دیگر وجود نخواهد داشت.
البته این مشکل در فراخوانی از فایل متنی زمانی به وجود می آید که طیف “Convert to user defined” نشده باشد. (ایتبس نسخه 9 تا 2022)

امکان بی نظیر و فوق العاده دسترسی به پنجره های ایتبس  (پلاگین ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

زمانی که از پلاگین کارا محاسب استفاده میکنید، میتوانید تغییرات اعمال شده توسط پلاگین ایتبس را مستقیما در زمان باز شدن خودکار پنجره مرتبط در ایتبس مشاهده نمایید و نیازی به مراجعه به منوهای ایتبس وجود ندارد! (ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

پشتيبان گيری و بازیابی (پلاگین ایتبس نسخه 9 تا 2022)

ابزار پشتيبان گيري Automatic و Manual از فايل EDB باعث ميشود شما هميشه يک نسخه از فايل در حال مدل سازي را در پوشه اي ديگر و به تاريخ و زمان آن لحظه داشته باشيد. با اين ابزار شما ديگر نگران از دست دادن کار انجام شده در ETABS نخواهيد بود.
در قسمت تنظيمات این پلاگین ایتبس، ميتوان زمان پشتيبان گيري خودکار را مشخص نمود. همينطور میتوان  از منوی اصلي با يک کليک، پشتيبان گيري را در همان لحظه انجام داد و فایل های پشتیبان به سادگی و با یک کلیک قابل بازیابی هستند. (ایتبس نسخه 2016 تا 2022)

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟

error: Alert: Content is protected !!